A levesek
A levesek csaknem minden nép étkezési kultúrájában fontos helyet foglalnak el. Fogyasztásuk igen egészséges: jó hatással van az emberi szervezetre. Fedezik a folyadékszükséglet egy részit, ugyanakkor a levesben kioldódott értékes tápanyagok, a különféle vitaminok és ásvány sók könnyen felszivódnak. A szakszerűen elkészitett levesek illatukkal, szinükkel fokozzák az étvágyat, előkészitik a gyomrot a további ételek befogadására és emésztésre.
Néhány leves receptet meg asztok az alvasóimmal.
Hamis gulyásleves.
Hozzávaló.
Sertéscsont 0,50 kg Liszt 0,12kgSárgarépa 0,30kg Tajás 1db
Petrezselyemgyökér 0,25kg Só 0,1kg Zellergumó 0,15kg
Javasolt folyadékmennyiség felére beforralva 6,00 l
Zsir 0,10kg Zöldpaprika 0,20kg Vöröshagyma 0,10kg Paradicsom 0,08kg
Fűszerpaprika 0,01kg Burgonya 1,00 kg Lecsó 0,20kg Fokhagyma 0,01kg
Köménymag 0,005kg,.
A levest ugyan olyan eljárással készétjük mint a pörköltalapot, amelyben rövid ideig pároljuk a kockára vágott burgonyát, majd felöntjük csontlével,és lassan főzzük. Amikor a burgonya félig megfőtt, hozzáadjuk a megmosott egyenlets kockára darabolt zöldpaprikát és friss papadicsomot. Télen lecsót. Puhára főzzük, és külön kifőzött csipetkét teszünk bele.
Megjegyzés érkezet az exszpressz hirdető dalról miszerint a gulyás levesbe nem szoktak paradicsomot tenni. A tisztelt úrnak vagy hölgynek azt üzenem ha erre jár olvassa el újból a receptemet. Itt hamis gulyás leves recepett tedtem közé nem pedig azt amiről ön beszél. Különben ha gonoszkodni akarok akkor meg említeném, hogy a gulyás levest és a halász levet magyarországon minden városban szinte külömböző formában készítik, ám hivatalosan a szakácsok csak azt a receptett alkalmazzák amit eredetileg a szakács iskolában tanítanak, és amit a konyhákon főznek, mivel ez a leg régebbi módszer amit a magyarok kultúrájához kapcsalódik. Ha rosszul tudom akkor kérem az oktatási Minisztériumot hibásztassa, mivel ők kötelezik a szakács tanárokat, hogy így tanítsák a diákokat.
A HIVATALOS Gulyás leves receptje amit a szakácsok alkalmaznak.
A gulyásleves készítéséhez a legalkalmasabb húsrészek a marhalábszár és az apróhusok, amelyeket a csomózáskor nyerünk. A gulyásleveshez először pörköltalapot kell készíteni. Alkotórészei a sertészsír, a finomra vágott vöröshagyma, és a jó minőségű, tűzpiros csemege fűszerpaprika. A nem túl forró sertészsírhoz, hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát, gyakori kevergetéssel aranysárgára pirítjuk. Az edényt lehúzzuk a tűzhelyről, hozzáadjuk a fűszerpaprikát, gyorsan elkeverjük, majd felöntjük egy kevés hideg vízzel. Az edényt visszahelyezzük a tűzhelyre, és a pörköltalapot lassan zsírjára pirítjuk. A pörköltalaphoz hozzáadjuk az 1cm oldalú kockára darabolt marhahúst. Megsózzuk, fűszerezzük őrölt köménymaggal, összezúzott fokhagymával, jól elkeverjük, majd fedő alatt lassan pároljuk. Ha saját levét elfőtte, zsírjára pirítjuk. Ezután annyi vizzel engedjük fel, amennyi a hús párolásához szükséges. Ha a hús majdnem felpuhult, hozzáadjuk a kockákra darabolt burgonyát, zöldpaprikát. Az anyagokat addig pároljuk, amig a burgonya üveges nem lesz. Ekkor csontlével felöntjük és lassan készre főzzük. Ha szükséges, sóval utánaízesítjük. A csipetkét, külön kifőzzük, és tálaláskor adjuk a levesbe.
Minden nap teszek fel új recepteket kérem látogass vissza.
Borsópüréleves
A sárgaborsót többször váltott, hideg meleg vizben átmossuk, leöblitjük.
Csontlében vagy füstöltlében tesszük fel főni. Puhára főzzük. Világos rántást készitünk, melyibe egy kevés finomra vágott vöröshagymát, fűszerpaprikát reszünk. A levest berántjuk. Sóvol, egy kevés törött borssal izesitjük. Lassan forraljuk. Mikor elkészült, szitán áttörjük. Habverővel simára keverjük. Tálaláskor külön piritott zsemlekockákat adunk hozzá.